sidi rozmiary

Jak kupić właściwe buty kolarskie Sidi?

Jedną z niewielu uniwersalnych rad sprawdzających się w przypadku doboru obuwia kolarskiego jest zasada, że kupuje się obuwie, które komfortowo pasuje od razu po wyciągnięciu z pudełka. Jazda w niedopasowanych butach i wyczekiwania aż się ułożą będzie niekomfortowa i może prowadzić do kontuzji. Filozofia marki Sidi to tworzenie butów, które będą przez lata utrzymywały swoją formę. Do produkcji wykorzystywane są materiały bardzo wysokiej klasy, dużą uwagę przykłada się do jakości w trakcie całego procesu tworzenia dlatego próżno wyczekiwać aż buty Sidi się „ułożą".

Rozmiar ma znaczenie…

Większość kolarzy ma swoje przyzwyczajenia co do tego jak obuwie powinno układać się na stopie.
Sidi jest znane z tego, że buty są komfortowe po wyjęciu z pudełka. Jakikolwiek dyskomfort odczuwalny po założeniu prawdopodobnie oznacza wybranie buta, którego rozmiar jest nieodpowiedni i powinieneś przymierzyć inny.
Buty kolarskie projektowane są bezkompromisowo, aby zapewnić optymalnie przeniesienie mocy ze stopy na pedał.  Nowoczesne materiały i precyzja konstrukcji utrzymują niską wagę i sztywność buta. To oznacza, że masa rotująca jest niższa, a moc przekazywana jest większa co skutkuje większym momentem obrotowym wynikającym z pracy kolarza.

Kiedy ubierzesz swoje buty kolarskie stań na nich i unieś pięty. Jeżeli powstał luz pomiędzy butem a tyłem pięty to znaczy że obuwie jest za duże i będą niechlujnie pracować, szczególnie podczas dłuższej jazdy. Możesz to jednak poprawić właściwie ustawiając „Heel Retention Device”.
Dociąż stopę i sprawdź czy dotykasz palcami końcówki buta. Jeżeli tak to prawdopodobnie buty są za małe. Większość kolarzy woli troszeczkę wolnej przestrzeni przy palcach, jeśli jednak możesz palcami poruszać zbyt swobodnie to prawdopodobnie buty są za duże.

…ale nie tylko rozmiar się liczy

Wersja MEGA

Sidi zaprojektował swoją ofertę MEGA dla tych, którzy potrzebują dodatkowej objętości buta. Przekłada się to na 4mm dodatkowej szerokość dla całego śródstopia. Pięta jest również poszerzona i buty są zrobione w taki sposób aby wsuwanie było łatwiejsze. Jest to przydatne, jeżeli na przykład nosisz rozmiar 44, jednak czujesz nieco ciasno wokół przodu stopy lub podbica, wtedy wersja 44 Mega może być rozwiązaniem idealnym.

Wersja MEGA jest nie tylko dla tych, którzy mają szerokie stopy. Model MEGA może być również przydatne dla rowerzystów, którzy wykorzystują bardzo dużej objętości wkładki lub tych, którzy mają problem z wygodnym wkładaniem stopy do buta.

Damska specyfika

Sidi szczyci się faktem, że konstruuje obuwie kolarskie dedykowane Paniom już od 1960 roku. Więc naturalnym jest, że producent posiada spore doświadczenie i wiedzę czego potrzebuje damska stopa podczas pedałowania.

Damskie buty Sidi to tylko nie inaczej pomalowane buty męskie. To nawet nie są ich pomniejszone i zwężone odpowiedniki. To modele zaprojektowane od początku uwzględniając specyfikę kobiecej stopy.  Specyficzne cechy butów Sidi dla kobiet mają na względzie węższe pięty i kostki, aby komfortowo utrzymać stopę o mniejszej objętości.

Systemy dopasowania i kluczowe technologie butów Sidi

Dobierając buty warto zwrócić uwagę na zastosowane w jego konstrukcji technologie. Pozwoli Ci to jeszcze lepiej dopasować but do stopy.

adjustable heel retention device - System, dzięki któremu możliwe jest regulowanie objętości tylnej części buta, tuż nad piętą. System usztywnia tylną cześć buta i umożliwia lepsze dopasowanie buta w tej strefie. Dzięki możliwości regulacji objętości w okolicy pięty but nie ma możliwości przesuwania się podczas agresywnych sprintów, czy trudnych siłowych podjazdów.

caliper buckle Lekki, mikrometryczny system zapinania buta. Zapięcie następuje dzięki podniesieniu dźwigni centralnej klamry.

tecno-II system Zastosowano tu wytrzymałą żyłkę polimerową oraz system zapadkowy dla możliwie najlepszej dystrybucji siły zaciśnięcia. System umożliwia mikrometryczne poprawki w  sile z  jaką stabilizuje stopę. Dzięki zastosowaniu żyłki lepiej niż rzep dostoso wuje się do kształtu stopy użytkownika. System jest wymiennyi dostępny w ofercie części zamiennych.

soft instep Szeroki, anatomicznie ukształtowany pasek, z termicznie scalonymi elementami dla poprawy ergonomii i komfortu użytkowania. Dzięki temu rozwiązaniu siła nacisku klamry jest rozprowadzona równomiernie wokół podbicia stopy.

Wszystkie pozostałe technologie opisywane są przy poszczególnych modelach na