Jak dobrać okulary na rower?

04-11-2023

Po co nam okulary na rower
? - niezależnie od dyscypliny kolarstwa jaka uprawiasz. Nie ważne czy jesteś profesjonalistą, czy korzystasz z roweru czysto turystycznie– okulary to nieodzowny element wyposażenia kolarza. Okulary chronią między innymi przed: jaskrawym światłem przenikającym w głąb gałki ocznej, powiewami pędzącego powietrza, kurzem, błotem, fruwającym owadami, wyskakującymi spod kół kamieniami czy gałęziami sterczącymi tuż nad pokonywaną ścieżką.

 

Jeżeli jeździsz na rowerze więcej niż „trochę” to pewnie zdajesz sobie sprawę jak ważne są odpowiednio dobrane okulary. Czym się jednak kierować przy zakupie, co tak naprawdę ma znaczenie w praktyce i jak dobrze dobrać okulary do budowy swojej twarzy.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Dobór okularów do twarzy

Pomimo że w necie znajdziesz pełno ofert kuszących promocyjnymi cenami na okulary, w których pewnie śmiga twój kolarski idol, raczej nie rób tego.

Większość okularów nie posiada tzw. rozmiarówki. Zdążają się firmy które stosują w swoich modelach dwa rozmiary. Jeżeli chcesz odczuwać komfort podczas długich godzinnych spędzonych na rowerze, musisz dobrać okulary do budowy swojej twarzy, trzymając sie pewnych zasad. Mimo kuszącej ceny, czy obowiązującej stylówy, jeżeli jest coś nie tak- szukaj innego modelu, który będzie dla ciebie odpowiedni.

 

Rozmiar oprawy

  • nie za małe, aby nie uciskały w skroniach- widoczne ślady i ból głowy pewne.
  • nie za płaskie- żeby promienie światła nie wpadały, od góry lub z boku. Do tego nasze rzęsy mogą trzepotać o soczewkę.
  • nie za duże -będą opierały się na policzkach powodując ślady na twarzy, oraz dole brudną soczewkę.
  • soczewki dotykające policzków, będą zbierały od nich ciepło, które może powodować zaparowywania soczewki.

 

Możliwość regulacji zauszników i nosków

Zauszniki i noski powinny być elastyczne i najlepiej antyalergiczne. To kwestia wygody, a także zabezpieczenia przed otarciami skóry. Warto zainwestować w takie modele które mają możliwość regulacji zauszników i nosków.

 

Dopasowanie oprawek

W zależności z jakiego materiał wykonane są oprawki, można je odpowiednio dopasować termicznie (rozszerzyć lub zwęzić)

Tu niestety będzie jednak potrzebna wizyta w Zakładzie Optycznym.

Musimy jednak wiedzieć że, niektóre materiały mają pamięć i nie da się ich dopasować,(nawet po obróbce cieplnej i tak wracają do formy pierwotnej)

Jeżeli nie leżą od początku dobrze to zawsze będzie problem z nimi problem.

 

 

Właściwości szkieł

filtr UV

Niebezpieczne promienie UVA/UVB oraz UVX, mogą powodować uszkodzenia rogówki i siatkówki ludzkiego oka. Zwracajmy uwagę czy okulary posiadają filtr UV 400, który w 100% pochłania promieniowanie. Taki filtr zapewni pełną ochronę oczu. Informację które okulary są w niego wyposażone znajdziesz w katalogu lub na stronie producenta. Często również na samych szkłach znajduje się naklejka informująca o filtrze UV.

 

polaryzacja

Soczewki te pomagają zredukować oślepiające odblaski, podwyższają komfort widzenia oraz naturalną percepcje kolorów.

 

lustrzanka

Tego rodzaju warstwy nakładane na zewnętrzną powierzchnię soczewek, które mogą mieć różne zabarwienie, redukują olśnienie słoneczne i skutecznie zabezpieczają oczy przed nadmierną ilością światła i szkodliwego UV. Dla wszystkich korzystających z okularów w warunkach silnego nasłonecznienia powłoka lustrzana Flash ma ogromną zaletę – odbijając silne światło słoneczne, zmniejsza zmęczenie oczu i likwiduje uczucie dyskomfortu.

 

fotochrom

Soczewki te zapewniają lepszy kontrast widzenia. Są Lekkie i bezpieczne.

Perfekcyjnie przejrzyste

Bardzo szybkie zaciemnienie oraz rozjaśnienie

Doskonałe własności optyczne i mechaniczne

Ochrona przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym

100% ochrony przed UVA i UVB

 

kolory soczewek podnoszące kontrast

Jeżeli wykazujemy się dużą aktywnością sportową w różnych porach dnia w warunków atmosferycznych używajmy okularów z wymiennymi szybkami. Oczywiście coraz więcej zwolenników zyskują okulary fotochromatyczne (inteligentne), które uwalniają nas od dość uciążliwej wymiany szkieł. Dopasowują się one samoistnie do istniejącego natężenia światła. Wadą ich jest to dosyć wciąż wysoka cena.

Jeżeli zdecydujesz sie jednak na okulary z wymiennymi soczewkami pamiętaj że:

 

  • Żółte, pomarańczowe i bursztynowe - soczewki o jasnym zabarwieniu, odcinają krótkie promieniowanie niebieskie i dzięki temu stosuje się je w warunkach niedostatecznego oświetlenia, podczas jesiennej szarówki, opadów śniegu, deszczu i mgły.
  • Zielone - Soczewki w okularach zabarwione na kolor zielony, o wybranej intensywności, mogą być dobrym wyborem dla osób spędzających dużo czasu na powietrzu. Redukują olśnienie, poprawiają kontrast i obniżają uczucie zmęczenia oczu. Wadą ich jest natomiast to, że w niewielkim stopniu zakłócają widzenie rzeczywistych kolorów otoczenia.
  • Różowe i czerwone - poprzez blokowanie nieprzyjemnego, niebieskiego światła, zwiększają kontrast i rozjaśniają obraz przy słabym oświetleniu. Nie wywołują zmęczenia przy długotrwałym noszeniu okularów, a niektórych wręcz nastrajają optymistycznie i poprawiają humor
  • przezroczyste- będą po prostu chronić przed pyłem, kurzem czy owadami.

po co nam okulary na rower

 

Okulary przeciwsłoneczne dla kolarzy z wadą wzroku.

Mamy dwie możliwości kupić okulary z wkładką korekcyjną.I w zakładzie optycznym zlecić wykonanie i montażu szkieł korekcyjnych do tej wkładki.

Idealnym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi wykonanymi zgodnie z otrzymaną receptą. Obecnie istnieje możliwość zamówienia soczewek okularowych wykonanych praktycznie z każdego materiału optycznego i dla każdej wady wzroku.

Okulary Accent Wind z adapterem do szkieł korekcyjnych